czwartek, 21 kwietnia 2016

słowo się rzekło...

.....więc pokazuję moje nędzne próby malarskie. 

Chociaż....jak na pierwszy raz chyba nie jest źle, co?  :)))
Dostałam odpowiedź ze szkoły  "tu cuadro es una obra de arte" :))))
Generalnie chodzi o to, że przeszłam dalej.

środa, 20 kwietnia 2016

O tym, że pstrągi nie są najlepszymi modelami

Po długich wahaniach wystartowałam jednak w konkursie organizowanym przez moją szkołę w ramach Dni Hiszpańskich. Wygram, nie wygram, bawię się dobrze. 

Zaczęło się od rysowania. Pod koniec jednej z lekcji hiszpańskiego musieliśmy narysować uwspółcześnioną wersję obrazu „Las Meninas” Velázqueza. 


Fajnie! Jak w przedszkolu. Wszyscy ochoczo machali kredkami, brakowało tylko wystawionych na skos języków ;)
Moja Królewna Małgorzata ma kolorowe włosy, obcisłą różowa kieckę, a w ręku trzyma nieodłączny iPhone. Cała reszta też jest niezwykle barwna i przedziwnie ubrana. A piesek z obrazu (za co go bardzo przepraszam) został zamieniony w yorka z kokardką. 
Aktualnie wisi to moje dzieło, wśród dwudziestu paru innych, na szkolnej wystawie ;))

Od poniedziałku zgłębiam tajniki muzeum El Prado w Madrycie. Wczoraj grzebałam w życiorysie i twórczości Goi, dziś na tapecie Zurbarán.  

Wczoraj mogłam uzyskać 20 punktów ekstra, musiałam tylko "sfotografować" któryś z obrazów Goi. Czyli ustawić ludzi, przedmioty na kształt jego obrazów i zrobić zdjęcie. No to zabrałam się za przeglądanie twórczości Goi...hmm...
Wszystkich wklejać nie będę, ale generalnie wszędzie dużo ludzi. I skąd ja wezmę taki tłum, kostiumy...za mało czasu, bo ledwie godzinka między pracą a zajęciami z hiszpańskiego
Mogłabym spróbować to zrobić.....
Ostatecznie Homer mógłby robić za to maleństwo, a ja za pannę, ale skąd suknię białą i czerwone kokardy wziąć????

I nagle....jest...bingo!! Dorady!!!

Pędem do najbliższego supermarketu. Są dorady! Ale po 39 zł za kilogram, a tu ze dwa kilo leży! Za drogo. Ale, ale....pstrągi po 19 zł, spróbujemy z pstrągami. Zakupiłam pstrągi i wróciłam do domu. Dumna ze swej pomysłowości, rzuciłam moją zdobycz w postaci pięciu ryb na stół i zaczęłam układać martwą naturę.
Tiaaaa.....martwą ;) 
Wszystko ślicznie, pięknie, tylko nie przewidziałam tego, że model mimo tego że nieżywy, będzie się ruszać. Co ułożę stosik, to zanim sięgnę po aparat, rozjeżdża się. Oj walczyłam ja z moimi pstrągami długo. W końcu pospinałam wykałaczkami (co tez nie było łatwe, bo skóra dość twarda) no i wyszło jak wyszło :)

Ale koszulkę Dni Hiszpańskich wygrałam ;))))

Na dziś mam kolejne pytania.....skąd pochodzi określenie martwa natura, a dokładnie "bodegón" i na czym polega  "la técnica tenebrista". Musze pogrzebać w necie, bo nie mam baldego pojęcia. No chyba, że ktoś z Was wie?  
A potem jeszcze lepszy numer......mam namalować martwą naturę, w tej technice. A wszystko to między pracą, gotowaniem obiadu, a kizombą. Oj chyba nie dam rady ;)

(zdjęcia obrazów Goi oczywiście z netu)

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Siedem powodów do radości
Po pierwsze - wiosna. Poranne spacery z psem są teraz prawdziwą radością. Zwłaszcza w tak pięknych okolicznościach przyrody. Deszczową i burą jesienią nie było tak fajnie ;)

Po drugie - kolejne warsztaty taneczne z kizomby i bachatanga za mną. To zawsze pozytywnie mnie nastraja.

Po trzecie - Dni Hiszpańskie przede mną. Czeka mnie prawdziwa hiszpańska uczta. No i waham się czy brać udział w konkursie. Bo skąd ja na to czas wezmę?

Po czwarte i po piąte - pomaganie jest fajne. Pomogłam i wylicytowałam w aukcji płytę "Muzyka ciszy" z autografem Marka Niedźwieckiego. 
Mam podwójną radość. Po pierwsze z tego, że dziewczyna leczy się i widać już poprawę. A i z samej płyty też,  bo cieszy ucho :)

Po szóste...planuję wakacje, a planowanie jest najfajniejszym etapem wakacji, bo jeszcze wszystko przede mną. Dopóki nic się nie zaczęło, nic nie kończy ;)


A po siódme - śniło mi się, że leciałam nad rzeką, jak ptak, właściwie nie leciałam a szybowałam. Woda w rzece była tak przejrzysta, że widziałam płynące w niej duże ryby i to było piękne...
 

piątek, 8 kwietnia 2016

telegram...

...do wszystkich pań, które czekają na wymarzonego księcia na białym koniu.

Drogie Panie! Obawiam się, że Książę może się nie zjawić. (przynajmniej w moim Królestwie)

Dokonałam przeglądu stanu pogłowia rumaków. Otóż sytuacja wygląda następująco: białych koni brak i jest tylko to co widać.

Nieśmiałek, ten co się tyłem obrócił i tylko mu zad widać

Czaruś, to ten który odstawia wdzięcznie kopytko

No i ten maluch po lewej - Chyży

Szału nie ma, co? Cała nadzieja w Chyżym, że podrośnie przynajmniej na tyle, żeby książę nóg po ziemi wlec nie musiał. Bo trochę biały to już w zasadzie jest no i z tego co widać pojeść sobie lubi ;) 
Jest nadzieja!


No a inni.....sami zobaczcie....harce i chichoty w głowie. Może coś szczególnego w tej wodzie jest.....?Bo i ja jakoś podwójnie widzę ;)))

niedziela, 3 kwietnia 2016

a tymczasem nad rzeką.....

 ....zaczyna budzić się życie. 
Jeszcze szumią wyschnięte trzciny, ale tuż obok pojawiają się pierwsze nieśmiałe zawilce....i żaby (też chyba nieśmiałe)
(Jakby tej nogi nie wyprostowała nie zauważyłabym jej. 
Widać musiała jej zdrętwieć od długotrwałego udawania, 
że jest liściem) A tak poza tym, to drzewa ochoczo potrząsają pomponami z jemioły...


...a krowy zalotnie przeglądają się w lustrze wody....

(Niby pije, a jednak łypie okiem gdzieś na bok. I słusznie, bo licho nie śpi. 
Licho czyli byk, który widać też poczuł wiosnę i chciał wykorzystać całą tę 
sytuację. Niestety, lub stety, ten manewr mu się nie udał)

 
 


Bobry też ostro wzięły się do roboty i połowę drzew na brzegu rzeki wykosiły. Jakież one muszą mieć zębiska!!!
A ja...właśnie wróciłam ze spaceru i czuję jak od słońca pieką mnie policzki :)
No wiosna Panie!  Wiosna i to na całego!!!  :)))