środa, 17 kwietnia 2013

I przyszła środa dzień trzeci

Podróży do El Dorado ciąg dalszy.
Jesteście gotowi?

Pytanie pierwsze - Jesteś na ziemi Inków, jak nazywali się założyciele dynastii Inków, którzy pojawili się w regionie jeziora Ticitaca. Postacie te pojawiają się w różnych legendach.....kto się zgłasza na ochotnika? Historia Inków..to może być ciekawe :)

Pytanie drugie - wsłuchujesz się ciekawie w język, który nie przypomina hiszpańskiego, ale ma niektóre piękne słowa takie jak choclo, mote, quincha, cuy..........o jaki język chodzi......trudne, bardzo trudne

Pytanie trzecie  - Kolumb odwiedził już ziemię Inków, niesamowite miasta w górach. Poznał historię tych ziem. Jest już bardzo zmęczony. Jest na morzu....czy to już koniec wyprawy? Dookoła tajemnicza mgła. W oddali widać ziemię, to wyspa, na niej widać rzeźby, ogromne kamienie. Gdzie jesteś? jak nazywa się ta forma sztuki? (kurcze nie wiem jak to dokładnie przetłumaczyć)

Pytanie czwarte - Następny cel Chile. Mieszkają tam różne "grupy"tubylców. Mieszkają tam od dawna. Możesz wymienić 5 z nich?

Pytanie piąte - Patagonia. Znajduje się tu jaskinia, która ma na ścianach malunki. Miejsce to było zajmowane przez tysiące lat przez różne grupy ludzi. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tam 9000 lat temu. Malowali sobie różne części ciała, co dało nazwę tej jaskini? Czasem trudno mi przetłumaczyć. I pytanie w oryginale "Qué representaciones encuentras en ella?"
Tłumacz google tłumaczy "jakie reprezentacje są w nim?" ale to nawet głupio brzmi. Jakoś tak futbolem zawiewa. Muszę to pytanie "doszlifować" :)

na rozgrzewkę muzyka
Fajna nie?
jak nie pytania.....to chociaż posłuchajcie :)


52 komentarze:

 1. Ja uwielbiam historię :))

  Jak głosi legenda Inkowie wywodzą się z okolic jeziora Titicaca. Tu na Wyspie Słońca wyszedł z wód jeziora Bóg Słońca — Inti, aby dać ludziom na ziemi światłość i wyprowadzić ich z dzikości. Jego syn, Manco Capac, jest pierwszym Inką i założycie­lem dynastii, która jak głosi legenda, wywodzi się w prostej linii od Boga Słońca. To przeświadczenie o boskim pochodzeniu ma wielkie znaczenie, bo pozwoli potem na stawianie władców Inków i całego ich plemienia ponad prawem, jakiemu musieli się podporządkować zwyczajni śmiertelnicy. Legenda mówi, że bóg Inti polecił swojemu synowi, aby „ruszył w świat, a tam gdzie klin z litego złota z łatwością zanurzy się w glebę i pozostanie w niej założył swą siedzibę”. Manco Capac tak też zrobił i poprowadził swój lud do doliny rzeki Urubam­ba, w pobliżu której osiedlił się i założył Cusco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, że jedno imię wystarczy? Czy powinnam podać Inti i Manco Capac
   No i z kim on założył tę dynastię, o jego pannie nic nie ma?
   :) wiedziałam że to pytanie Ci się spodoba

   Usuń
  2. Jakie panny ??

   my tu o bogach !!:D

   Usuń
  3. http://magiaperu.pl/legendy1.html

   tu masz o pannach :)

   Usuń
  4. "Ale najpierw Ayar Manco i Mama Ocllo powinni zbudować stolicę. Inti powierzył im laskę z litego złota mówiąc te słowa;"
   widzisz laska jest :P

   Usuń
  5. jesteś niemożliwa :*

   Usuń
 2. czwarte:

  Araukanie
  Ajmarowie
  Kiczua
  Atakama
  Czango
  Alakalufowie-Chono
  Jaganie lub Jamanie
  Ona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))))))
   możesz zjeść mniej o pól pączka :***

   Usuń
  2. źródło: http://wieszwal.republika.pl/pliki/kraje05.htm

   Usuń
 3. piąte:
  Jaskinia Rąk - Cueva de las Manos - leży w sercu Patagonii w argentyńskiej prowincji Santa Cruz, 160 km od najbliższego miasteczka Perito Moreno. Jej ściany pokrywają malowidła przedstawiające naturalnych rozmiarów ludzkie dłonie. Prawie wszystkie z ponad ośmiuset rysunków zachodzą na siebie, tworząc wielokolorową mozaikę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matko jaka jesteś szybka!!!!!
   Ukłon w Twoją stronę.....jak nic to będzie to :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. znaczy wiem że to czwarta wyprawa, ale szukam miejsca :)

   Usuń
 5. I tak parłaś do przodu jak lokomotywa :))
  Jak przyjdzie Niedźwiedzica, to może pomoże
  Ja ogarnę to wszystko ale po cubatonie
  jesteś kochana :*

  OdpowiedzUsuń
 6. AAAAAAAAAAAA :)
  trzecie to może:
  Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, Territorio Especial de Isla de Pascua, polinez. Rapa Nui, ang. Easter Island) – wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wzniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy - Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest najbardziej oddaloną od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy - moai.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja tak podejrzewałam....ale się upewnimy jeszcze. I tak pewnie dopiero rano wyślę odpowiedzi :)
   no i nie wiem....z tymi fotkami sylab ukrytych gdzieś tam w mieście...dziś akurat z czasem krucho :(

   Usuń
  2. nie, to nie może być Wyspa wielkanocna
   ...
   :(

   Usuń
  3. No ta Wyspa Wielkanocna to by pasowala z tymi wielkimi kamiennymi posagami, ale cholera jest po drugiej stronie Ameryki...chyba nie...:(

   Usuń
  4. właśnie, ta geografia wszystko psuje, chyba że ona sie wzięła i przesunęła od czasów Kolumba :D:D:D

   Usuń
  5. dobre....usmialam sie J.....glupia wyspa....

   Usuń
  6. No weźcie aż tyle się nie przesunęła :D

   Usuń
 7. Dzizas!!!Ja wysiadam,ani nie wiem,ani nie mam czasu szukac:)
  J jest swietna,szacun:)
  POWODZENIA!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dżej jest bardzo świetna :)))
   Dzięki :)

   Usuń
 8. Teraz to już na pewno nakręcą film o tym, jak to Julia K(olumb) odkrywała Amerykę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy podejmujesz się tego przedsięwzięcia?
   Ech.....to będzie hit kasowy!!!!! ;))

   Usuń
  2. A no i pamiętaj o drużynie pierścienia!
   Oni też mają swoje role :))))

   Usuń
 9. No, kurcze, dopiero wstalam, nawet kawy jeszcze nie wypilam, a tu juz wszystkie odpowiedzi sa. Nawet pytan nie czytalam tyko odpowiedzi. To co Julio, J. chyba juz Ci wszystko podpowiedziala???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No coś Ty nie mamy drugiego i trzeciego!!!

   Usuń
  2. Aha!. No to zaczne od drugiego....rzeczywiscie trudne...ale sprobujmy...

   Usuń
  3. Misiu liczę na Ciebie :*

   Usuń
  4. A co powiesz na to (pyt 2)
   "Język keczua, kiczua (runa simi; hiszp. quechua) – język z rodziny keczua, którym posługują się Indianie Keczua. Był językiem urzędowym imperium inkaskiego aż do jego upadku, a po konkwiście do jego rozpowszechnienia przyczynili się misjonarze, przyjmując go za oficjalny język ewangelizacji. Obecnie językiem keczua posługuje się ok. 11 mln osób, głównie w Andach, od Argentyny, przez Ekwador aż po Kolumbię, a w Peru oraz Boliwii jest jednym z języków urzędowych (obok hiszpańskiego). Z języka keczua wywodzą się takie polskie wyrazy, jak inka, lama, puma, kauczuk, kondor czy guano"

   Usuń
 10. Hej Rudzielcu, napisz mi pytanie 3 po hiszpansku, amm tu w pracy kilka osobe, ktorych hiszpanski to jezyk rodzinny...a ja i tak poszukam...wezme pod uwage co J. juz znalazla...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3.Ya has visitado la tierra de los Incas, sus increíbles ciudades entre las montañas y has conocido las historias de los fundadores de este imperio. Pero en ningún momento has visto la ciudad hecha de oro. Todos estáis muy cansados, Krzysztof propone volver a casa. Es el final de la expedición. Estáis en el mar. Hay una misteriosa niebla y no podéis ver nada. ¡Estáis perdidos! Después de días, el sol está en el cielo. A lo lejos se ve tierra, es una isla, pero también puedes ver personas muy muy grandes de color gris. ¿Qué es eso? Cada vez más cerca, ves que en realidad son esculturas gigantes hechas en piedra. ¿Dónde estás? ¿Qué nombres tienen estas manifestaciones artísticas?

   Usuń
  2. Ok, przekazalam dla drugiej Ewy (Ona jest z Mexyku), zobaczymy, czy cos nowego dorzuci...a ja szukam...co to za wyspa???

   Usuń
  3. a możesz wrzucić tłumaczenie tego ? Nie znam hiszpańskiego i zrozumiałam tylko 1/3 .. :)

   Usuń
  4. przekopalam się przez naprawdę wiele stron i to musi być Rapa Nui, nie ma innej WYSPY z wielkimi posągami ludzkimi de color gris?- szare?
   poza tym ten rodzaj sztuki ma swoją nazwę MOAI...

   no chyba że to pytanie ma jakiś inny sens ... męczy mnie to

   Usuń
  5. no ale to pytanie to nie tylko o rzezby ale tez zwiazane jest z Kolumbem....a Europejczycy dotarli tam dopiero w 1722...200 lat po wyprawach Kolumba!

   Usuń
 11. mecz mnie ta wyspa, czytam o tej IV wyprawie Kolumba i czytam i cholera nic..."Columbus continued exploring to the south, along the coasts of present-day Nicaragua, Costa Rica and Panama. He met several native cultures, observing maize being cultivated on terraces. They also saw stone structures." - ale to wszytko sie dzieja na kontynencie...a potem:"In early 1503, the ships began to fail. In addition to the battering they had taken from one hurricane and several major storms, it was discovered that they were infested with termites. Columbus reluctantly set sail for Santo Domingo and aid, but his ships only made it as far as Santa Gloria (St. Ann’s Bay), Jamaica."...czyli po opuszczeniu kontynentu zatrzymal sie tylko na Jamajce.....ale czy tam sa jakies kamienne rzezby???

  OdpowiedzUsuń
 12. też tylko Jamajkę spotkalam, ale nie ma tam rzeźb :(

  OdpowiedzUsuń
 13. a co powiesz na to:
  The aboriginal peoples of Jamaica were the Tainos, formerly known as the Arawaks. It is believed that at the time of Columbus arrival here there were dozens of large Taíno settlements, some with hundreds of multifamily huts. Estimates of their number range from sixty thousand to six hundred thousand. Of the material culture of the Taíno, the carvings mostly in wood, but some in stone, associated with religious practice and the authority of the Cacique and his priests are of special importance."
  tlumaczenie:
  "Autochtonami Jamajki byli Tainos, dawniej znany jako Arawaks. Uważa się, że w chwili przybycia Kolumba tutaj były dziesiątki dużych osiedli Taino, niektóre skladaly sie z setek wielorodzinnych chat. Szacuje sie ich liczbe pomiedzy sześćdziesiat tysięcy a sześciuset tysięcy. Kultura materialna Taino, że rzeźby głównie w drewnie, ale niektóre w kamieniu, związane z praktyka religijna i autorytetem kacyka i jego kapłanow mają szczególne znaczenie.
  --- Moze to wlasnie Tainos rzezby Kolumb zobaczyl, ale one nie prztrwaly do dzis???

  OdpowiedzUsuń
 14. Ok, dostalam angielskie tlumaczenie od Ewy - nic nowego nie dodala....hmmm, to musi byc Jamaica!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mówię że nie, ale jakoś to do mnie nie przemawia, trochę naciągane to jest, ale nie wiemy kto układa te pytania i jaką wiedzą dysponuje...

   bo wielkie posągi ludzkie, a "rzeźby głównie w drewnie, ale niektóre w kamieniu, związane z praktyka religijna i autorytetem kacyka" to trochę mi nie pasuje ...:(

   Usuń
  2. J. - no wiem, zgadzam sie, ze to naciaganie, poza tymnie brzmi, ze te kamienne byly duze, a przeciez chodzi o jakies wysokie...ale kurcze jak to nie Jamaica i Tainos, to wogole "jestesmy w polu"....no bo nie wierze, ze to Wyspy Wilkanocne, po prostu sa za daleko....i ni jak nie da sie ich polaczyc z Kolumbem...

   Usuń
 15. Szczęka mi opadła i siedzę z rozdziawioną buzią!!!
  Odwaliłyście kawał roboty, kiedy ja tańczyłam. Idę wezmę prysznic, naleję kieliszek wina i zacznę ogarniać.
  No z takim zespołem, to po prostu można wszystko.
  Tu........po trzy ukłony dla każdej z Was :)

  OdpowiedzUsuń
 16. ja przyjme moj jeden poklon, bo to J. odwalila wiekszosc roboty, ale i tak nie wiemy odpowiedzi na to trzecie. A Ty do czego sie sklaniasz???

  OdpowiedzUsuń
 17. jest tak- poczytałam, popatrzyłam na mapy i wyspą jest Jamajka

  ja rozważałam jeszcze Galapagos bo ma wielkie skały, ale nie ma rzeźb :(
  Niedźwiedzico- włozyłaś mnóstwo pracy w te trudniejsze kwestie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. 1. Ayar Manco i Mama Ocllo
  2. quechua idioma
  3. la Isla de Pascua, Un moái del rapanui moai
  4. Aimarra, Quenchua, Rapanui, Mapuche, Kolla
  5. Cueva de las Manos. Esas manos, guanacos y figuras geométricas estampados en la piedra de la cueva constituyen la más antigua expresión de los pueblos sudamericanos que se tenga conocimiento.

  O tako będzie
  ale jak zwykle niech do rana poleży jutro spojrzę świeżym spojrzeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. 3.- nie jestem pewna...

  moim zdaniem z tym pytaniem coś nie gra... Kolumb nie mógł widzieć Rapa Nui ... Na pewno widział Jamajkę, a to dwa oddalone o tysiące km miejsca ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam prawo do jednego błędu......zaryzykujemy :)

   Usuń
  2. jak zwykle trzymamy kciuki!!!!

   Usuń